هدف ترکیه اشغال سوریه است
بودجه ۱۴۰۱ لایحه بودجه 1401 بورس تهران بورس ارز ترجیحی ارز 4200 تومانی ارز بازار ارز نرخ ارز مبارزه با قاچاق
کد خبر: ۱۲۳۲

هدف ترکیه اشغال سوریه است

دولت ترکیه اگر نیت مثبتی نسبت به مردم سوریه و عراق داشت، چرا زمانی که داعش وارد استان موصل شد وارد عمل نشد و هرگز وارد ائتلاف مبارزه با داعش نگردید، این سیاست ترکیه جز اینکه برای کنترل بیشتر مناطق سوریه و مناطق کردنشین این کشور باشد چیز دیگری نیست
تاریخ انتشار: ۲۱:۲۷ - ۱۹ آذر ۱۳۹۳
عضو پارلمان عراق از فهرست اتحادیه میهنی کردستان عراق، نقش ترکیه در سوریه را نگران‌کننده دانست و گفت: فعالیت‌های ترکیه برای همه کردها موجب نگرانی شده است. این اقدام ترکیه صرفاً برای تصرف و اشغال مناطق کردنشین سوریه است.

به گزارش «تابناک» «بختیار شاه ویس» عضو پارلمان عراق از فهرست اتحادیه میهنی کردستان عراق در گفت‌وگو با فارس ، با اشاره به سفر قریب الوقوع «حیدرالعبادی» نخست وزیر عراق به جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: ایران تاثیر مستقیمی بر تحولات عراق دارد و به لحاظ سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و مذهبی جایگاه ویژه‌ای بین عراقی‌ها دارد، از این رو طبیعی است اولین سفر حیدر العبادی به ایران باشد.

ایرانی‌ها نقش مثبتی در عراق داشته‌اند

وی در ادامه گفت: ما امیدواریم این سفر برای عراقی‌ها سفر پر از خیر و برکتی باشد و مقامات عراقی بتوانند نظر بیشتر ایران را به تحولات عراق جذب کنند چرا که ایرانی‌ها نقش مثبتی در عراق داشته اند.

این نماینده کُرد پارلمان عراق همچنین اظهار امیدواری کرد که با توجه به آغاز مذاکرات بغداد و اقلیم کردستان بعد از پایان عید سعید فطر، جمهوری اسلامی ایران نقش میانجی و محرکی برای پایان دادن به مشکلات اربیل و بغداد داشته باشد.

دولت ترکیه نقش منفی در سوریه دارد

این عضو پارلمان عراق در پاسخ به دلیل عدم واکنش جامعه بین‌المللی به تحرکات داعش در منطقه کوبانی (عین العرب) سوریه تصریح کرد که ائتلاف بین المللی در خصوص تحولات سوریه خود سردرگم و آشفته عمل می‌کند و از سوی دیگر دولت ترکیه در خصوص  سوریه و مناطق کردنشین سوریه نقش منفی ایفاء می کند و به همین دلیل است که امروز مردم کوبانی تنها در مقابل داعش ایستادگی می کنند.

بختیار شاه ویس افزود: نقش ترکیه برای همه کُردها جای نگرانی است چرا که این نقش منفی سبب گشته است که این مناطق در معرض خطر بسیار بزرگی قرار بگیرد

جهانیان ترکیه را محکوم کنند

در ارتباط با تصمیم دولت ترکیه برای ورود به خاک سوریه و عراق، این مقام کُرد افزود: دولت ترکیه اگر نیت مثبتی نسبت به مردم سوریه و عراق داشت، چرا زمانی که داعش وارد استان موصل شد وارد عمل نشد و هرگز وارد ائتلاف مبارزه با داعش نگردید، این سیاست ترکیه جز اینکه برای کنترل بیشتر مناطق سوریه و مناطق کردنشین این کشور باشد چیز دیگری نیست و همه جهانیان باید این سیاست ترکیه را محکوم کنند.

بختیار شاه ویس در پایان خواهان عدم سکوت در مقابل این توطئه ترکیه شد و تاکید کرد که این اقدام ترکیه ربطی به مبارزه با داعش ندارد و صرفا برای تصرف و اشغال مناطق کردنشین سوریه است.