شایع‌ترین علل درد گوش در کودکان و بزرگسالان
بودجه ۱۴۰۱ لایحه بودجه 1401 بورس تهران بورس ارز ترجیحی ارز 4200 تومانی ارز بازار ارز نرخ ارز مبارزه با قاچاق
کد خبر: ۱۲۶۹

شایع‌ترین علل درد گوش در کودکان و بزرگسالان

تاریخ انتشار: ۱۲:۰۵ - ۲۱ آذر ۱۳۹۳
بهتربن ها: جراح و متخصص گوش، گلو و بینی گفت: گوش درد می‌تواند هم در کودکان و هم در بزرگسالان دیده شود. شایع‌ترین علل گوش درد در کودکان، عفونت‌های گوش میانی است؛چراکه شیپور استاش در کودکان عملکرد چندان خوبی ندارد و هنوز از نظر ساختاری شکل کاملی نگرفته است. به همین دلیل اگر کودکی به گوش درد مبتلا شد لازم است به پزشک مراجعه شود.

به گزارش ایسنا، دکتر پدرام برقعه‌ای با بیان اینکه احتمال اینکه در بزرگسالان، گوش دردها از گوش میانی منشا گیرند، کمتر است گفت: معمولا منشاء این گوش دردها عمدتا از گوش خارجی است و می‌تواند به علت عفونت‌های گوش خارجی مانند ورود آلودگی‌ها، زخم‌ها و دستکاری‌ها باشد.

وی افزود: علت درد گوش می‌تواند بسیار متنوع باشد و خیلی از این علل در فصول و شرایط مختلف بروز می‌کنند. مثلا گوش دردهای با منشاء گوش خارجی عمدتا در تابستان و زمانی که اشخاص به استخر می‌روند و در تماس با آب هستند، بروز می‌کند، اما گوش دردهای با منشاء گوش میانی عمدتا در پاییز و زمستان و زمانی که سرماخوردگی‌ها بیشتر است، دیده می‌شود.

برقعه‌ای ادامه داد: وزوز در گوش می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. شایع‌ترین علت وزوز، آسیب عصب شنوایی به علت بیماری‌های گوش یا ساختمان‌های اطراف آن است. البته در خیلی از مواردی که صدا در گوش شنیده می‌شود، در واقع مشکلی در گوش وجود ندارد و این صداها به علت اختلالات عصبی مانند اضطراب و افسردگی است. حتی ممکن است عامل ایجاد صداها در گوش، تومورها و ضایعاتی باشد که روی عصب شنوایی ایجاد می‌شود. نکته مهم این است که در بسیاری از موارد درمان قطعی برای صداهای گوش وجود ندارد و مهم‌ترین درمان صداهای گوش این است که شخص به صورت ارادی به این صداها توجه نکند و حواس خود را به سمت صداهای بیرونی جلب کند. هر چه بیشتر به صداهای گوش توجه شود، باعث شدیدتر شدن آنها می‌شود.

برقعه‌ای با بیان اینکه مجرای گوش در افراد مختلف می‌تواند شکل‌های مختلفی داشته باشد و طبیعتا کسانی که مجرای گوش تنگی دارند مستعد ابتلا به عفونت‌های گوش هستند، گفت: این افراد باید مراقبت بیشتری از گوش خود داشته باشند و از دستکاری آن خودداری کنند، چراکه یک التهاب خفیف هم می‌تواند باعث عفونت در گوش شود. بهتر است این افراد به صورت دوره‌ای به متخصصان گوش مراجعه و گوش خود را تمیز کنند تا از جمع شدن جرم در مجرای گوش جلوگیری شود. اگر شخصی گوش سالم داشته باشد و آن را دستکاری نکند، گوش خودش را تمیز می‌کند و نیازی به شستشو نیست.

وی ادامه داد: چند عامل می‌تواند باعث آسیب به شنوایی افراد شود. مهم‌ترین آنها سر و صدای محیط اطراف است. همچنین دسته‌ای از داروها هم می‌توانند به سلول‌های گیرنده شنوایی آسیب رسانند. این دو مورد از مهم‌ترین عوامل در کاهش میزان شنوایی هستند.

این جراح و متخصص بیماری گوش، گلو و بینی با بیان اینکه سردرد دلایل متعددی دارد که می‌تواند منشاء گوشی هم داشته باشد، افزود: معمولا عللی که باعث ایجاد سردرد می‌شنود مشکلات گوشی ندارند اما سردردها یا میگرن، موجب گوش درد می‌شوند. دلایل ایجاد سرگیجه در خیلی از موارد می‌تواند به گوش مربوط باشد. سرگیجه کوتاه مدت (سرگیجه وضعیتی خوش خیم) که با حرکت سر به یک طرف خاص ایجاد می‌شود به احتمال زیاد منشاء گوشی دارد. این نوع سرگیجه درمان خیلی ساده دارد و در خیلی از موارد هم نیازی به تجویز دارو نیست، ولی بیمار باید به پزشک مراجعه کند. باید علت گوش درد مشخص شود تا بتوان درمان مناسب را پیدا کرد. بهترین راه درمان عفونت در گوش دردهای ناحیه خارجی و تمیز شدن آن توسط پزشک است. بعد از تمیز شدن گوش، داروهای مناسب تجویز می‌شود.

وی که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد در پایان گفت: در عفونت‌های با منشاء گوش میانی، معمولا نیاز به آنتی بیوتیک وجود دارد تا عفونت از گوش میانی پاک شود. بهترین راه درمان در فردی که پرده گوش او سوراخ است و عفونت هم دارد، جراحی است. البته ابتدا باید با دارو عفونت گوش خشک شود و سپس گوش فرد جراحی شود. این باور که همه گوش دردها به علت عفونت‌های گوش است درست نیست. خیلی از گوش دردها دلایلی غیر از مشکلات گوشی دارند (گوش دردهای راجعه) که شایع ترین آن، دردهای دندان است. دردهای لوزه، حلق یا نای و دردهای عصبی و میگرنی نیز ممکن است در گوش به صورت درد تظاهر کنند.