خطر سکته قلبی با مصرف بی رویه داروهای مسکن
بودجه ۱۴۰۱ لایحه بودجه 1401 بورس تهران بورس ارز ترجیحی ارز 4200 تومانی ارز بازار ارز نرخ ارز مبارزه با قاچاق
کد خبر: ۱۳۶۳

خطر سکته قلبی با مصرف بی رویه داروهای مسکن

تاریخ انتشار: ۱۵:۳۶ - ۲۶ آذر ۱۳۹۳
بهترین‌ها: معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی گفت: برخی ازمطالعات علمی نشانگر این است که مصرف بی رویه عمده مسکن ها خطر ابتلا به سکته قلبی را در افراد مبتلا به بیماری قلبی و افراد سالم افزایش می دهد.

 عباس جعفریان دهکردی اظهار داشت: متاسفانه مصرف بی رویه و بدون در نظر داشتن سوابق بیماری و زمینه های جسمی در افراد موجب خطرات فراوانی می شود.

وی بیان داشت: از جمله عوارض داروهای مسکن غیراستروییدی نظیرآسپرین ،بروفن ، پیروکسیکام ملوکسیکام ، دیکلوفناک، ایندومتاسین،تولمیتین، مفنامیک اسید و غیره می تواند موجب وزوز گوش و تاثیر بر شنوایی ، بروز انواع افزایش حساسیت ، تشدید آسم، عوارض گوارشی نظیر زخم و یا خونریزی معده واثنی عشر ،بیماری کبدی ،مستعد نمودن برای کاهش انعقاد پذیری و خونریزی پوستی – مخاطی و آسیب های کلیوی ،قلبی و عروقی شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد: مصرف بیش از حد استامینوفن هم از طریق تبدیل آن به موادی نظیر استالدیید میتواند موجب آسیب و تخریب بافت کبد شود.

وی اظهار داشت : هرچند به طور استثناء مصرف آسپرین در برخی از بیماران قلبی موجب پیشگیری از ایجاد لخته های خونی و کاستن از انقباض و انسداد عروق درمحل های تنگی‌های عروق قلبی می شود ولی برخی از مطالعات علمی نشانگر این است که مصرف بی رویه عمده مسکن ها خطر ابتلا به سکته قلبی را در افراد مبتلاء به بیماری قلبی و حتی افراد سالم را دربر دارد.

جعفری گفت: از طرفی در سنین میانسالی و سالمندی بروز و ابتلای همزمان به بیماری‌های دیابت ،آرتروز مفصلی و فشار خون شایع بوده و در بسیاری از افراد بطور همزمان بیماری های مذکور مشاهده می شود.
وی اظهار داشت: با توجه به تجویز مسکن ها (ضد درد های غیر استروییدی) ، برای کاهش درد های آرتروز و مصرف مهار کننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین(نظیر انالاپریل و کاپتوپریل) برای کنترل فشار خون در افراد دیابتی ،تداخل اثر وافزایش خطر عوارض داروهای ذکر شده دور از انتظار نیست .

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: نحوه تداخل این داروها براساس مکانیسم اثر آنها بر روی سیستم عروق آوران و وابران واحد های تصفیه کننده خون در کلیه (گلومرول) است بطوریکه یکی از این ترکیبات موجب تنگ شدن شریان تغذیه کننده (آوران ) شده و دیگری موجب گشاد شدن شریان وابران می شود و در نهایت سیستم تصفیه خون کلیه دچار افت فشار و نقص عملکرد خواهد شد.

وی ادامه داد: چنین اتفاقی میتواند موجب نارسائی ناگهانی کلیه شود که عارضه ای بسیار پر خطر است لذا در مصرف مواد داروئی و مسکن ها سوابق بیماری ها وداروهای مصرفی را باید درنظر داشت.

جعفری با بیان اینکه امروزه بطور فزاینده در جهت رفع یا کاهش انواع درد از فرآورده‌های تسکین بخش ‌ مختلف استفاده می شود، ادامه داد: برخی از مصارف بدنبال توصیه اقوام ،آشنایان افراد فاقد صلاحیت علمی وبدون در نظر داشتن شرایط خاص افراد انجام می‌شود.

وی بیان داشت: در صورتیکه مصرف برخی از دارو ها با توجه به بیماری های گوناگون سبب تشدید عوارض جنبی یا تداخل دارویی شده و ضرر این موضوع از منافع آن فزونی می یابد.


منبع: مهر