خشکسالی و خودخوری شتران در بیارجمند استان سمنان
بودجه ۱۴۰۱ لایحه بودجه 1401 بورس تهران بورس ارز ترجیحی ارز 4200 تومانی ارز بازار ارز نرخ ارز مبارزه با قاچاق
کد خبر: ۱۴۴۸

خشکسالی و خودخوری شتران در بیارجمند استان سمنان

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان آثار خشکسالی بر روی گله های شتر در مناطقی از این استان را سنگین خواند و گفت: این امر شتران را به خوردن پشم یکدیگر و استفاده از مواد زائد کشانده است.
تاریخ انتشار: ۱۷:۱۶ - ۲۹ آذر ۱۳۹۳
بهترین‌ها: «محمد سعیدی» روز شنبه  افزود: خشکسالی و وضعت نامطلوب مراتع استان سمنان شترها را نیز به جان هم انداخته است.

وی خاطرنشان کرد: خشکسالی و کاهش علوفه در مراتع مواد معدنی و عالی مورد نیاز دامها را تامین نمی کند و این مساله سبب شده در برخی مناطق از جمله بیارجمند، رضا آباد و زمان آباد در این استان شتران با خوردن پشم همدیگر نیاز بدن خود به مواد عالی را تامین کنند.

وی وضعیت خشکسالی در مناطق شرق استان سمنان را پیچیده تر دانست و افزود: تاثیر خشکسالی بر گله های شتر عمیق تر بوده است.

سعیدی با اشاره به وابستگی شدید شتر به مراتع گفت: دامداران در این منطقه در خصوص جیره غذایی شتران و تعلیف دستی آنها کمتر توجه داشته اند و این امر از اواخر تابستان موجب نرسیدن مواد غذایی مناسب به شتران شده است.

وی با اشاره به مشکل نرسیدن مواد عالی به شتران گفت: این امر سبب بروز عوارضی نظیر پشم ریزی و لخت شدن شتران شده و گله های شتر برای رفع نیازهای غذایی خود به مواد زائد و یا خوردن پشم هم روی اوردند.

سعیدی گفت: با توجه به این مشکلات دادن مکمل های غذایی به شتران باید در برنامه قرار گیرد و این مساله نیز نمی تواند در کوتاه مدت مشکل آنها را حل کند و باید برای جلوگیری از بیماریهای ویروسی و میکروبی و تقویت سیستم ایمنی بدن آنها با برنامه صورت گیرد.

وی گفت: مکمل های غذایی باید به مرور و بر اساس برنامه در جیره غذایی شتران منطقه قرار گیرد تا شرایط بهتری در این گله ها ایجاد شود.

مدیر کل دامپزشکی استان سمنان خواستار اختصاص اعتبار برای تامین مکمل های لازم دامی برای رفع این مشکلات شد.

در استان سمنان قریب 12 هزار نفر شتر وجود دارد که چهار هزار نفر از این تعداد در منطقه بیارجمند وجود دارد.


منبع: ایرنا