53 نفر قربانی سوءمصرف الکل در 7 ماه
بودجه ۱۴۰۱ لایحه بودجه 1401 بورس تهران بورس ارز ترجیحی ارز 4200 تومانی ارز بازار ارز نرخ ارز مبارزه با قاچاق
کد خبر: ۱۴۵۱

53 نفر قربانی سوءمصرف الکل در 7 ماه

مسوول امور آزمایشگاه های سازمان پزشکی قانونی کشورگفت: 53 تن به دلیل سوء مصرف الکل طی هفت ماه اخیر جان خود را از دست دادند.
تاریخ انتشار: ۱۷:۲۰ - ۲۹ آذر ۱۳۹۳
بهترین‌ها: «کامبیز سلطانی نژاد»  افزود: این میزان فوت در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل 1 / 31 درصد کاهش داشته است.

وی اظهار کرد: از آنجا که سوء مصرف و اعتیاد الکل در مصرف کننده با بروز اختلالات روانی همراه است، این موضوع می تواند زمینه ساز ایجاد بسیاری از حوادث و جرایم مانند سوانح رانندگی، حوادث کار، نزاع ها و سایر آسیب های اجتماعی در کشور شود.

سلطانی نژاد ، اختلال در قضاوت و نیز تأخیر در بروز واکنش های مناسب و بهنگام را از موارد اختلالات روانی در معتادان به الکل عنوان کرد و گفت: به همین علت است که مصرف مشروبات الکلی زمینه ساز بسیاری از حوادث و نزاعهای خیابانی به شمار می آید.

مسوول امور آزمایشگاه های سازمان پزشکی قانونی، مصرف مشروبات الکلی در کشور را با پدیده سوء مصرف و اعتیاد به الکل همراه دانست که سبب گسترش اعتیاد و آسیب ها به سلامت روان، بهداشت فردی و اجتماعی آسیب های اجتماعی می شود.

سلطانی نژاد گفت: هر چند میزان مصرف مشروبات الکلی در کشور ما به علت مبانی شرعی و فرهنگی، پایین تر از دیگر کشورها است اما این معضل به دلیل گستردگی عوارض مصرف و نیز نقش آن در وقوع حوادث و جرایم مختلف به توجه جدی نیاز دارد.

عضو هیات علمی سازمان پزشکی قانونی اضافه کرد: در کشور ما بر اساس معیارهای شرعی و قانونی، هر گونه تولید، خرید و فروش، حمل و نگهداری و مصرف مشروبات الکلی ، ممنوع و مشمول مجازات است.

به گفته وی، تولید و توزیع مشروبات الکلی تقلبی در کشور، هر از گاهی با بروز مسمومیت هایی با متانول همراه است که این امر سبب مسمومیت، مرگ و میر و آسیب های دایمی در سوء مصرف کنندگان این فرآورده ها می شود.


منبع: ایرنا