راهنمای خرید ضدآفتاب
بودجه ۱۴۰۱ لایحه بودجه 1401 بورس تهران بورس ارز ترجیحی ارز 4200 تومانی ارز بازار ارز نرخ ارز مبارزه با قاچاق
کد خبر: ۱۵۵۶۶
کاربردی

راهنمای خرید ضدآفتاب

خیلی از ما گمان می‌کنیم که استفاده از کرم‌های ضدآفتاب، تنها در روزهای گرم و آفتابی تابستانی ضروری است.
تاریخ انتشار: ۲۰:۰۰ - ۲۰ مهر ۱۳۹۵

بهترین‌ها: خیلی از ما گمان می‌کنیم که استفاده از کرم‌های ضدآفتاب، تنها در روزهای گرم و آفتابی تابستانی ضروری است. این در حالی است که اشعه‌های ماوراءبنفش نور خورشید که به UVA و UVB مشهور هستند، می‌توانند از پس ابرها هم به سراغ‌مان بیایند و سلامت پوست ما را حتی در روزهای پاییزی و زمستانی هم به خطر بیندازند.

از این رو در ادامه این مطلب، با اشاره به چند نکته ساده، یک راهنمای خرید کاربردی برای کرم‌های ضدآفتاب را به شما ارائه می‌دهیم: کرم‌های طیف گسترده (broad spectrum) بخرید کرم‌های ضدآفتاب طیف گسترده، به محصولاتی گفته می‌شود که پوست ما را هم در برابر اشعه UVA و هم در برابر اشعه UVB محافظت می‌کنند. این اشعه‌ها با تخریب سلول‌های پوستی، باعث ابتلا به پیری زودرس پوست، آفتاب‌سوختگی و در موارد شدیدتر هم سرطان پوست، می‌شوند. برخی از کرم‌های ضدآفتاب، پوست ما را تنها در برابر اشعه UVA محافظت می‌کنند و از این رو، خیلی مهم است که هنگام خرید این محصولات، حتما عبارت «broad spectrum» را روی آنها ببینید. SPF‌های ۱۵ تا ۵۰ را انتخاب کنید معمولا بیشتر افراد فکر می‌کنند که هرچه SPF یک کرم ضدآفتاب بالاتر باشد، قدرت اثر آن در برابر اشعه‌های مضر نور آفتاب هم بیشتر خواهد بود. این در حالی است که میزان SPF، نشان‌دهنده قدرت محافظت پوست در برابر نور افتاب است. به طور متوسط، ضدآفتاب‌هایی با SPF ۲۵ حدود ۹۶ درصد و ضدآفتاب‌هایی با SPF ۱۰۰ حدود ۹۹ درصد از پوست در برابر نور آفتاب محافظت می‌کنند. می‌بینید که درصد این تفاوت، به اندازه‌ای نیست که نیازی به خرید ضدآفتاب‌هایی با SPF های بالا داشته باشیم.


راهنمای خرید ضدآفتاب

فقط حواس‌تان باشد که همیشه تمام ضدآفتاب‌ها را هر ۳ تا ۴ ساعت یکبار روی پوست خود تجدید کنید تا بیشترین اثر ماندگار را از آنها بگیرید. ضد چربی‌ها را امتحان کنید خیلی از افراد به بهانه چرب بودن کرم‌های ضدآفتاب و ابتلا به آکنه در اثر استفاده از آنها، دور این محصولات را خط می‌کشند و سلامت پوست‌شان را به خطر می‌اندازند. این در حالی است که چنین افرادی می‌توانند بدون دغدغه از محصولات فاقد چربی یا oil freeکه به وفور هم در بازار وجود دارند، استفاده کنند. رنگی‌ها را متهم نکنید برخی از افراد هم هستند که علاقه‌ای به استفاده از ضدآفتاب‌های بی‌رنگ ندارند و به‌همین دلیل هم به‌طور کلی دور مصرف تمام آنها را خط می‌کشند. از طرف دیگر، چنین افرادی معتقدند که کرم‌های ضدآفتاب رنگی، همان کرم‌پودرهایی هستند که نمی‌توانند اثر محافظتی چندانی در برابر نور آفتاب داشته باشند. بهتر است بدانید که قدرت اثر ضدآفتاب‌های رنگی و ساده، هیچ تفاوتی با هم ندارد و این رنگدانه‌ها، تنها برای جلب نظر مشتری و زیباتر جلوه داده شدن پوست به برخی از کرم‌های ضدآفتاب اضافه می‌شوند.

ترکیبات این محصولات را نادیده نگیرید بهتر است که هنگام خرید کرم‌های ضدآفتاب، نگاهی هم به برچسب مواد تشکیل‌دهنده آنها بیندازید. محصولات حاوی زینک، دی‌اکسید تیتانیوم و مکسوریول، گزینه‌های مناسب‌تری محسوب می‌شوند. به‌طور کلی، بهتر است برای بچه‌ها هم فقط محصولاتی را خریداری کنید که حاوی زینک اکساید و دی‌اکسید تیتانیوم باشند. ضمن اینکه ضدآفتاب باید بعد از ۶ ماهگی برای بچه‌ها استفاده شود. با مشورت پزشک بخرید ضدآفتاب‌ها جزو محصولات بدون نسخه هستند و در ۹ شکل لوسیون، کرم، روغن، استیک، پماد، ژل، مایع، اسپری و پد در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند. بهتر است درباره انتخاب نوع ضدآفتاب مناسب برای پوستتان با پزشک خود مشورت کنید. حساسیت پوستی‌تان را نادیده نگیرید اگر دارای پوست حساسی هستید، ممکن است با استفاده از ضدآفتاب‌های رنگی یا معطر دچار التهاب و تشدید حساسیت پوستی‌تان شوید. از این رو، توصیه می‌شود که در صورت بروز علایم حساسیت مانند قرمزی، خارش یا التهاب در اثر استفاده از یک ضدآفتاب جدید، حتما مصرف آن را قطع کنید و پزشک خود را در جریان بگذارید. در دوران بارداری و شیردهی هم ضدآفتاب بزنید با اینکه برخی از خانم‌های باردار و شیرده نسبت به استفاده از کرم‌های ضدآفتاب در این دوران مردد هستند، اما هنوز نتیجه هیچ تحقیقی ثابت نکرده است که استفاده از ضدآفتاب‌ها در دوران بارداری و شیردهی، ضرر دارد. اگر خانم‌های باردار و شیرده بتوانند از ضدآفتاب‌های فیزیکی که حاوی زینک‌اکساید هستند، استفاده کنند، بهتر است؛ زیرا ترکیبات موجود در این محصولات جذب پوست و بدن نمی‌شوند. ضدآفتاب مقاوم به آب بخرید از آنجایی که تعریق یا شستن صورت می‌تواند اثر ضدآفتاب ما را به‌سادگی از بین ببرد، بنابراین توصیه می‌شود که محصولات مقاوم در برابر آب را خریداری کنید. جنس پوست‌تان را در نظر بگیرید اگر پوست چربی دارید، ضدآفتاب‌هایی بر پایه ژل یا الکل بخرید. اگر پوست‌تان خشک است، محصولات بر پایه چربی را انتخاب کنید. اگر هم پوست حساسی دارید، ضدآفتاب مخصوص پوست‌های حساس، بهترین گزینه برای شما خواهد بود. ساعت ضدآفتاب را نادیده نگیرید ضدآفتاب‌های حاوی اسید آمینوبنزوئیک، لیسادیمات، پادیمات و روکسادیمات را ۱ ساعت قبل از خروج از منزل استفاده کنید؛ دیگر ضدآفتاب‌ها را نیم ساعت قبل. ضدآفتاب‌های مربوط به لب را هم باید ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت قبل به کار برد. بلوک‌های نور خورشید را نخرید شرکت‌های سازنده اجازه ندارند بر روی محصولات خود از عبارات بلوک‌کننده نور خورشید یا تمام روز استفاده کنند. چون هیچ ضدآفتابی نمی‌تواند تمام پرتوهای فرابنفش را بلوک کند و از طرف دیگر، هیچ ضدآفتابی نمی‌تواند تمام روز را در برابر نور خورشید دوام بیاورد.

منبع: سلامتیسم