پودر خون مصنوعی تولید می شود!
بودجه ۱۴۰۱ لایحه بودجه 1401 بورس تهران بورس ارز ترجیحی ارز 4200 تومانی ارز بازار ارز نرخ ارز مبارزه با قاچاق
کد خبر: ۲۱۴۸۱

پودر خون مصنوعی تولید می شود!

دانشمندان در حال کار برای توسعه سلول‌های خون مصنوعی پودری شکل هستند که می‌تواند در 10 سال آینده جان بسیاری از انسان‌ها را نجات دهد.
تاریخ انتشار: ۲۲:۱۵ - ۱۷ آذر ۱۳۹۵
پودر خون مصنوعی تولید می شود!
بهترینها: به نقل از دیلی میل، امید است که این خون مصنوعی بتواند به صورت پودر، توسط امدادگران و پزشکان برای مبارزه با بیماری‌ها یا در میدان جنگ مورد استفاده قرار گیرد.

این دانشمندان برای تولید خون‌ مصنوعی از سلول‌های ریز مصنوعی استفاده کردند که از عملکرد گولبول‌های قرمز خون تقلید می‌کنند.

این سلول‌های مصنوعی اکسیژن را نگه داشته و آن را به آرامی و با حرکت در سراسر بدن آزاد می‌کند.

سلول مصنوعی که توسط یک تیم در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس توسعه یافته، اکسیژن را به بافت‌ها رسانده و در حال حاضر بر روی حیوانات موثر واقع شده است.

این سلول‌ها را که در حدود دو درصد اندازه سلول‌های قرمز خون انسان هستند، می‌توان در دمای اتاق نگهداری کرد و در زمان نیاز به استفاده با آب مخلوط کرد.

به گفته یکی از محققان این پژوهش، این پودر خشک ظاهری شبیه به پودر فلفل دارد.

پزشکان می‌توانند این خون را در یک کیسه پلاستیکی نگهداری کرده و آن را در کوله پشتی یا در داخل آمبولانس به مدت یک سال یا بیشتر نگه دارند و در زمان ضرورت تنها کافیست که آن را با آب مخلوط کنند.

این خون مصنوعی که ErythroMer نام دارد، در حال حاضر از اولین مرحله آزمایش بالینی گذشته و بر روی حیوانات موثر واقع شده است.

این تیم در حال برنامه ریزی برای مراحل بعدی آزمایش بالینی این خون مصنوعی بوده و این خون می‌تواند تا 10 سال آینده در دسترس باشد.

این پزشکان یافته‌های خود را در انجمن هماتولوژی آمریکا در سن دیه گو ارائه خواهند کرد.

 

منبع: ایسنا