بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره بحران سوریه
بودجه ۱۴۰۱ لایحه بودجه 1401 بورس تهران بورس ارز ترجیحی ارز 4200 تومانی ارز بازار ارز نرخ ارز مبارزه با قاچاق
کد خبر: ۲۲۸۶۲

بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره بحران سوریه

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه در تاریخ 30 آذر 1395 در مسکو نشست سه‌جانبه‌ای داشته و درخصوص موارد زیر توافق کردند:
تاریخ انتشار: ۰۵:۰۰ - ۰۲ دی ۱۳۹۵
بهترین ها: وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه در تاریخ 30 آذر 1395 در مسکو نشست سه‌جانبه‌ای داشته و درخصوص موارد زیر توافق کردند:

1- ایران، روسیه و ترکیه بر حمایت کامل خود از حاکمیت، استقلال، یکپارچگی و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه به‌عنوان یک دولت چند نژادی، چند مذهبی، غیرفرقه‌ای و دموکراتیک تاکید می‌کنند. 2- ایران، روسیه و ترکیه متقاعدند که منازعه سوریه راه‌حل نظامی ندارد. آنها بر نقش سازمان ملل متحد در تلاش‌ها برای حل این بحران طبق قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل صحه می‌گذارند. وزرای خارجه همچنین تصمیمات گروه بین‌المللی حمایت از سوریه را مورد توجه قرار می‌دهند. 3- ایران، روسیه و ترکیه تلاش‌های مشترک در حلب شرقی را که موجبات تخلیه داوطلبانه غیرنظامیان و هزیمت سازمان یافته معارضه مسلح را فراهم کرد، مورد استقبال قرار می‌دهند. وزرای امور خارجه همچنین از تخلیه نسبی غیرنظامیان از فوعه، کفریا، زبدانی و مضایا استقبال می‌کنند. آنها متعهد می‌شوند تضمین کنند که این فرآیند بدون وقفه و به نحوی ایمن تکمیل شود. وزرای امور خارجه از نمایندگان کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و سازمان جهانی بهداشت در کمک به اجرای این تخلیه تشکر می‌کنند. 4- وزرای امور خارجه بر اهمیت گسترش و تعمیم آتش‌بس، دسترسی بدون مانع بشردوستانه و جابه‌جایی آزاد غیرنظامیان در سراسر کشور سوریه توافق دارند.5- ایران، روسیه و ترکیه آمادگی خود را برای تسهیل و ایفای نقش به‌عنوان ضامنین موافقت‌نامه‌ای که با مذاکره بین دولت سوریه و معارضه در آینده حاصل خواهد شد، ابراز می‌کنند. آنها از دیگر کشورهایی که بر وضعیت میدانی نفوذ دارند، دعوت می‌کنند تا همین کار را بکنند.
 
6- آنها قویا اعتقاد دارند که این موافقت‌نامه برای ایجاد فضای لازم به منظور از سرگیری فرآیند سیاسی طبق قطعنامه 2254 شورای امنیت اساسی خواهد بود.7- وزرای امور خارجه پیشنهاد رئیس‌جمهوری قزاقستان را برای میزبانی چنین نشستی مورد توجه قرار می‌دهند. 8- ایران، روسیه و ترکیه بر عزم خود برای مبارزه مشترک با داعش و النصره و تفکیک میان آنها و گروه‌های معارضه مسلح تاکید می‌کنند.
منبع:دنیای اقتصاد