داروهای لاغری ماهواره‌ای حاوی آمفتامین هستند
بودجه ۱۴۰۱ لایحه بودجه 1401 بورس تهران بورس ارز ترجیحی ارز 4200 تومانی ارز بازار ارز نرخ ارز مبارزه با قاچاق
کد خبر: ۳۶۷۰

داروهای لاغری ماهواره‌ای حاوی آمفتامین هستند

تاریخ انتشار: ۱۴:۲۷ - ۰۱ اسفند ۱۳۹۳
بهترین‌ها: مشاور رییس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: بسیاری از داروهای لاغری تبلیغ شده در شبکه های ماهواره ای حاوی مواد مخدر آمفتامین هستند.

محمدرضا قدیرزاده در پنجمین نشست علمی و پژوهشی مبارزه با مواد مخدر با موضوع سوء مصرف مواد مخدر و روانگردان ها از دیدگاه پزشکی قانونی در کرمان، افزود: ماده آمفتامین، سوخت و ساز بدن افراد را افزایش و اشتها را کاهش می دهد و موجب کاهش وزن فرد می شود.

آمفتامین یک داروی محرک اعصاب است که نوعی ماده مخدر و روانگردان به شمار می رود و استفاده طولانی مدت از آن باعث بروز اعتیاد در فرد مصرف کننده می شود.

آمفتامین ها بسیار اعتیادآور بوده و به اشکال مختلفی مانند قرص، کپسول، پودر و کریستال تولید می شوند.

مدیر کل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی کشور تاکید کرد: یکی از معضلات جامعه در حوزه مصرف شیشه در تهران، توزیع داروهای حاوی شیشه به منظور لاغری در آرایشگاه ها و باشگاه های ورزشی زنانه است.

قدیرزاده گفت: در بسیاری از داروهایی که در شبکه های ماهواره ای به عنوان برطرف کننده مشکلات جنسی تبلیغ می شوند نیز مخدر شیشه وجود دارد.
وی افزود: یکی از معضلات ناشی از مصرف شیشه در افراد از بین رفتن مهارت های جنسی است.

قدیرزاده بیان کرد: اگر واقعیت های جامعه را قبول نکنیم و ندانیم کجا هستیم، نخواهیم دانست که در چه مسیری حرکت می کنیم.

مشاور رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به این که قشر آسیب پذیر شیشه در فاصله سنی 18 تا 35 سال ها هستند، گفت: این افراد قشر فعال جامعه را تشکیل می دهند.

وی با بیان این که 40 درصد تریاک دنیا در ایران مصرف می شود، عنوان کرد: روزانه 1.5 تن مواد مخدر در کشور ما مصرف و سالی سه میلیارد دلار بابت مصرف مواد هزینه می شود.

قدیرزاده خاطرنشان کرد: مصرف همزمان متادون و شیشه یکی از معضلاتی است که در حال حاضر در حوزه درمان با آن مواجه شده ایم.

وی اظهار کرد: در گذشته افرادی شیشه را مصرف می کردند که وضعیت مالی مناسبی داشتند اما بعد از گذشت چند سال به مصرف توام شیشه و کراک تبدیل شد و پس از آن آشپزخانه های تولید شیشه در کشور ایجاد شد.

مدیر کل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: در حوزه برخورد با تولیدکنندگان شیشه با کمبودهای قانونی مواجه بودیم و طولانی شدن روند تصویب آن موجب ایجاد کارگاه های تولید شیشه شد.

قدیرزاده بیان کرد: در یک برهه زمانی قیمت ماده مخدر تریاک افزایش یافت و شیشه با قیمت ارزان توزیع می شد که موجب افزایش مصرف بین افراد شد.

وی گفت: در یک برهه زمانی ایران از وارد کننده شیشه به تولید کننده این مخدر تبدیل شد.

وی تاکید کرد: مشکل این است که برخی اوقات مسوولان درک نمی کند که چه مشکلاتی در حال وقوع است.

مدیرکل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: اکنون حدود 200 نفر به دلیل حمل شیشه در زندان های مالزی هستند که بخش عمده آنها از حمل این ماده توسط خود بی اطلاع بوده اند.

شیشه مشکل همه کشورهاست

قدیرزاده با یادآوری این که شیشه نخستین بار در ژاپن برای اجرای برنامه های نظامی مورد استفاده قرار گرفت، گفت: شیشه، مشکل همه کشورهاست و آمفتامین ها آینده بازار مصرف مواد مخدر را در اختیار خواهند گرفت.

وی افزود: مصرف این مخدر از راه های تزریق، اسنیف (استفاده از طریق بینی)و تدخین، بی بو بودن در زمان مصرف و ارزان بودن آن از جمله دلایل افزایش مصرف شیشه است.

وی عنوان کرد: شیشه در ابتدای مصرف، لذت بالایی را برای افراد ایجاد می کند که در دفعات بعدی مصرف، به میزان لذت اولیه برای فرد لذت ایجاد نمی شود و در نهایت فرد به مصرف بیشتر تمایل می یابد.

عوارض ناشی از شیشه

مشاور رییس سازمان پزشکی قانونی کشور ادامه داد: اصلی ترین مشکل اورژانس های روانشناسی در ایران، به عوارض ناشی از مصرف شیشه باز می گردد.

وی گفت: تحریک پذیری یکی از عوامل مصرف شیشه است که موجب می شود فرد بین خوب و بد تمایزی قایل نباشد.

وی سکته را یکی از عوارض ناشی از مصرف شیشه ذکر کرد و گفت: ایجاد زخم های عمیق در محل های تزریق، از بین رفتن عضلات بدن، مشکلات کبدی، یرقان، هپاتیت و در پایان کما و مرگ از جمله عوارض مصرف شیشه به شمار می روند.

قدیرزاده، هذیان کنترل شدن و هذیان خیانت را از جمله هذیان های افراد مصرف کننده شیشه ذکر کرد.

وی تاکید کرد: چند سالی است که در سیستم قضایی با جدیت بیشتری برخورد می شود و حکم های مناسبی در این زمینه ایجاد شده است.

منبع:ایرنا