"تاج پهلوی" کجاست؟
کد خبر: ۳۷۲۳

"تاج پهلوی" کجاست؟

تاجی که قبلاً در تاجگذاری های دوران قاجار، به کار می رفت، تاج کيانی بود، ولی رضاخان پهلوی مايل نبود در تاجگذاری خود از آن استفاده کند. از اين روی، در سال 1304 خورشيدی، گروهی از جواهرسازان ايرانی، زيرنظر سراج الدين جواهری و جواهرساز امير بخارا از گوهرهای منتخب،...
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۰ - ۰۲ اسفند ۱۳۹۳


بهترین‌ها: تاج مورد استفاده رضاخان و محمدرضا پهلوی که هم اکنون در موزه ملی جواهرات ایران در معرض بازدید عموم است. اين تاج از طلا و نقره ساخته شده و آراسته به الماس های برليان بسيار اعلاء، تخمه های درشت زمرد، ياقوت کبود ومرواريد است. کلاه تاج ابره مخمل قرمز است و در قبه آن که تخمه زمرد خياره در چنگ نشانده، قرار دارد. 

تاج، در چهار طرف، دارای چهار کنگره پله پله به شکل تاج های شاهنشاهان ساسانی است که در وسط و زير کنگره پيشين آن، خورشيدی زرين با شعاع های الماس نشان و تخمه الماس زرد درشت نصب شده است و در پشت همين کنگره، جقه پايه دار اسليمی و در پشت آن پر قو قرار دارد. 

شمار گوهرهای نشانده شده بر تاج چنين است: 3380 قطعه الماس به وزن 1144 قيراط، 5 قطعه زمرد به وزن 199 قيراط و 2 آنه، 2 قطعه ياقوت کبود به وزن 19 قيراط و 368 حبه مرواريد غلطان جور. وزن تاج از زر و گوهر و مخمل، با هم، 444 مثقال، يعنی در حدود دو کيلو و هشتاد گرم است. 

تاجی که قبلاً در تاجگذاری های دوران قاجار، به کار می رفت، تاج کيانی بود، ولی رضاخان پهلوی مايل نبود در تاجگذاری خود از آن استفاده کند. از اين روی، در سال 1304 خورشيدی، گروهی از جواهرسازان ايرانی، زيرنظر سراج الدين جواهری و جواهرساز امير بخارا از گوهرهای منتخب، تاج مزبور را ساختند و رضاخان و محمدرضا پهلوی، برای تاجگذاری های خود از آن استفاده کرده اند .


برای مشاهده الماس دریای نور و سایر جواهرات سلطنتی ایران از جمله تاج های شاهان قاجار . الماس دریای نور و ... می توانید به موزه ملی جواهرات ایران که در سال 1334 ساخته شده مراجعه کنید  تهران خيابان فردوسی، شماره 213. بانک مرکزی ايران - خزانه جواهرات ملی

منبع: پارسینه