سرطان پروستات مانعی مهم در ارگاسم آقایان (قسمت اول)
کد خبر: ۳۷۳۳

سرطان پروستات مانعی مهم در ارگاسم آقایان (قسمت اول)

سرطان پروستات نسبت به 30 سال گذشته 4 برابر شده است و امروزه به عنوان پنجمین سرطان شایع شناخته می‌شود. در این مطلب به ده نکته مهم در ارتباط با این سرطان اشاره میکنیم که براساس توصیه‌های "موسسه بین المللی سرطان پروستات" می‌باشد.
تاریخ انتشار: ۲۳:۳۱ - ۰۲ اسفند ۱۳۹۳

بهترین‌ها: سرطان پروستات نسبت به 30 سال گذشته 4 برابر شده است و امروزه به عنوان پنجمین سرطان شایع شناخته می‌شود. در این مطلب به ده نکته مهم در ارتباط با این سرطان اشاره میکنیم که براساس توصیه‌های "موسسه بین المللی سرطان پروستات" می‌باشد.

1- پروستات چیست؟

بخشی از سیستم تناسلی آقایان می باشد که در قسمت جلوی مقعد و در زیر مثانه قرار دارد. سایز پروستات در آقایان میتواند نشان دهد که آیا آنها در سلامتی به سر میبرند یا خیر، این سایز به طور طبیعی باید اندازه یک گردو باشد. اگر این سایز به سمت بزرگ شدن پیش برود، به مجاری ادرار فشاری می آورد که باعث کاهش سرعت و یا توقف کامل جریان ادرار می‌شود. پروستات همچنین یکی از قسمت های مهم بدن اقایان در هنگام اعمال مقاربتی می باشد. پروستات در هنگام ارگاسم عامل انتقال اسپرم به بیرون است.

2-سلول های سرطانی در پروستات

رشد بی خطر پروستات، به این معنی نیست که سرطانی است. رشد خوش خیم پروستات به ندرت تهدید و خطری برای سلامتی افراد به حساب می آید زیرا به بافت پروستات صدمه ای وارد نمی کند. همچنین به دیگر قسمت های بدن هم گسترش نمی‌یابند و در بدن حرکت نمی کنند. در بیشتر موارد، این رشد برگشتی نخواهد داشت. از سوی دیگر رشد بدخیم این توده، که از آن به عنوان سرطان پروستات یاد می‌شود زمانی است که حمله به اندام و بافت های نزدیک پروستات صورت گیرد. این حمله خطر و تهدیدی برای سلامتی فرد به حساب می آید. در این نوع از توده ها، خطر حرکت و گسترش در بدن وجود دارد. سرطان پروستات می‌تواند از طریق رگ‌های خونی و عروق لنفاوی به دیگر قسمت های بدن منتقل می شود.

3-مراحل سرطان پروستات

مراحل مختلف سرطان پروستات، با شماره های رومی نشان داده میشود، و به I, II , III, IV تقسیم می شود. مرحله اول I مرحله ابتدایی سرطان پروستات می باشد و مرحله پیشرفته آن مرحله IV می باشد که در این مرحله سرطان در دیگر قسمتهای بدن گسترش یافته است.

4- درمان سرطان پروستات

ما در اینجا به درمان های مختلف برای سرطان پروستات اشاره می کنیم که شامل:

*نظارت فعال و منظم
*عمل
*پرتو درمانی
*درمان هورمونی
*شیمی درمانی
*درمان از طریق سلول های بنیادی

ممکن است آقایان بیش از یک درمان را امتحان کنند تا بهترین درمانی که بر آن ها موثر است را برگزینند. بهترین درمان برای هر مردی به موارد زیر بستگی دارد:

**سن
**میزان گلیسون در تومور
**مرحله سرطان پروستات
**علایم وخامت آن
** سلامت عمومی فرد

5-جراحی

درمان سرطان پروستات از طریق جراحی برای مردان در مرحله اول که سرطان هنوز پخش نشده، درمان مناسبی است. آقایان با سرطان پیشرفته همچنین از این مورد برای از بین بردن علایم می‌توانند استفاده کنند. جراحان معمولا کل غده پروستات و غدد لنفاوی را با روش های مختلف برمیدارند از جمله:

آ) با شکاف بزرگ در شکم: پروستات با ایجاد شکاف بزرگی در زیر ناف برداشته می شود. که ما آنرا به عنوان "پروستاتکتومی" می‌شناسیم.

ب)شکاف کوچک در شکم: چندین شکاف کوچک در شکم ایجاد می کنند سپس یک لوله بلند نازک به نام لاپاروسکوپ با نور و دوربین به جراحان کمک میکند که بتوانند پروستات را بردارند.

ث) با دستگاه های مکانیکی: این روش از جراحی با استفاده از ربات ها و دستگاه های مکانیکی انجام میگرد که توسط شکاف های کوچک در بدن وارد شده و حرکت کرده و پروستات را بر می‌دارد، سپس جراحان توسط سیستم های کامپیوتری به کنترل ربات ها در بدن می‌پردازند.

ج) با اینجاد شکافی بزرگ بین مقعد و کیسه های بیضه ها: به این نوع از عمل جراحی "پروستاتکوتومی تناسلی" می‌گویند. این نوع از عمل، نوعی از عمل جراحی باز به حساب می آید.


ترجمه: گروه مترجمان بهترین‌ها

برچسب ها: پروستات سرطان