کِرمی که در لباس مار تبدیل به پروانه می شود!
کد خبر: ۳۷۴۳

کِرمی که در لباس مار تبدیل به پروانه می شود!

زیست شناسان از شناسایی کرم کوچکی خبر داده اند که از مجموعه حیرت انگیزی از کارهای متقلبانه استفاده می کند تا خود را از خطر شکارچیانش حفظ کند.
تاریخ انتشار: ۱۷:۳۶ - ۰۳ اسفند ۱۳۹۳
بهترین ها: این کرم کوچک که در ادامه فرآیند رشد به گونه ای از پروانه ها موسوم به "دم چلچله ای" تبدیل می شود برای در امان ماندن از خطر شکارچیان خود را درون پوششی قرار می دهد که هیچ تفاوتی با یک مار ندارد!

/کِرمی که در لباس مار تبدیل به پروانه می شود!

این پوشش طبیعی دارای یک جفت چشم تقلبی در قسمت بالای آن و زائده ای شبیه نیش مار است که هر شکارچی را از نزدیک شدن به آن منصرف می کند.

زیست شناسان دریافته اند به محض قرار گرفتن این زائده نیش مانند در وضعیت عمودی، بوی به خصوصی از آن متصاعد می شود که در فراری دادن سایر حیوانات شکارچی تأثیر بسزایی دارد.

اکنون گروهی از زیست شناسان دانشگاه تگزاس در صدد برملا ساختن راز نهفته در ساختار ژنتیکی این کرم برآمده اند.

مطالعات این محققان نشان می دهد چند ژن به خصوص مسئول تولید مواد شیمیایی مورد نظر هستند که به آنها "ترفن" گفته می شود.

تجزیه و تحلیل های زیست شناسان نشان داده است که این مواد شیمیایی به رایحه مشمئز کننده ای تبدیل می شود که هر شکارچی را از نزدیک شدن به حشره منصرف می سازد.

این کرم که در ادامه به پروانه ای زیبا با بالهایی به طول 14 سانتیمتر تبدیل می شود بومی آمریکاست.

آنها همچنین متوجه جهش های ژنتیکی در چرخه شبانه روزی حیات این حشره شده اند که می توان آن را علت اصلی رشد و تکامل سریع کرم و تبدیل شدن آن به پروانه دانست حال آنکه خویشاوندان این حشره چرخه طولانی تری را طی کرده و حتی خواب زمستانی را نیز تجربه می کنند.


منبع: خبرگزاری مهر


برچسب ها: حیات وحش کرم مار