ماهی‌های خزر بی‌صدا می‌میرند
بودجه ۱۴۰۱ لایحه بودجه 1401 بورس تهران بورس ارز ترجیحی ارز 4200 تومانی ارز بازار ارز نرخ ارز مبارزه با قاچاق
کد خبر: ۳۷۷۹

ماهی‌های خزر بی‌صدا می‌میرند

تاریخ انتشار: ۰۸:۳۵ - ۰۴ اسفند ۱۳۹۳

بهترین‌‌ها: یک فعال محیط‌ زیست و طبیعت‌گردی در مازندران معتقد است: ماهیگیرها با صید بی‌رویه و غیرقانونی در فصول تخم‌ریزی ماهی‌ها، عملا سبب از بین رفتن ماهی‌های دریای خزر می‌شوند.

حر منصوری عبدالملکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه مازندران، با بیان اینکه میانکاله مهمترین محل تغذیه ماهی‌های خاویاری و استخوانی منطقه شرق دریای خزر است، توضیح داد: بسیاری از گونه‌های خزری مانند کپور، کفال و حتی برخی از گونه‌های مولد خاویار تنها در حوالی تالاب و یا درون تالاب میانکاله تولید مثل می‌کنند و این منطقه به علت دارا بودن نیزار و جریان‌های آب شیرین، تنها نقطه جنوب شرق خزر است که می‌تواند میزبان زادآوری بسیاری از گونه‌ها باشد.

وی تصریح کرد: زمانی از دریای خزر سالانه 350 تن خاویار برداشت می‌شد اما صید بی‌رویه کار را به جایی رسانده که این میزان به تنها 2 تن در سال رسیده است.

منصوری ادامه داد: کنشگران محیط زیست در شمال ایران به تازگی زنگ خطر پدیده‌ای جدید که زیست "ماهیان رو به انقراض دریای مازندران" را تهدید می‌کند به صدا درآورده‌اند. "آنجلیکا" نوعی قایق با طراحی ابتکاری است که به تازگی، صیادان غیرقانونی در دریای مازندران، به خصوص در اطراف منطقه حفاظت شده میانکاله از آن برای صید ماهی‌ها استفاده می‌کنند. این شناور کوچک ساختار بسیار ساده‌ای دارد که با دست ساخته می‌شود و بسیار ارزان و سبک است. کسی درست نمی‌داند چرا اسم این قایق جدید آنجلیکا گذاشته شده است، اما کنشگران می‌گویند بکارگیری آن برای صیادان غیرقانونی درآمد داشته است، قایقی که از دو تیوب تراکتور و تعداد زیادی توپ بازی و یک سازه ساده فلزی ساخته شده است.

وی اضافه کرد: قیمت یک قایق معمولی بیش از 10 میلیون تومان است در صورتی که این قایق نهایتا برای صاحبش حدود یک میلیون تومان خرج برمی‌دارد از آنجایی که بسیار سبک است، برای حمل و نقل آن تنها به یک نفر نیاز است و برای جابه‌جا کردنش دیگر به خودرو نیازی نیست و با یک موتور معمولی هم می‌شود آن را حمل کرد.

این فعال محیط‌ زیست بیان کرد: علت اصلی گرایش به این قایق‌ها توسط ماهیگیران غیرقانونی این است که در صورت گیرافتادن توسط محیط بانان و یا نیروی انتظامی، ماموران تمام وسایل آنها را مصادره می‌کنند. در قدیم هر بار که اموال شکار و صید غیرقانونی این صیادان مصادره می‌شد میلیون‌ها تومان به آنها ضرر وارد می‌شد اما حالا با مصادره شدن اموال، تنها حدود یک میلیون ضرر مالی به آنها وارد می‌شود این درحالی است که یک صیاد در این منطقه با شکار ماهی‌های خاویاری و دیگر ماهی‌های استخوانی می‌تواند ماهانه بیش از هشت میلیون تومان درآمد داشته باشد.

منصوری با بیان اینکه صیادان غیرقانونی به راحتی به محیط‌ زیست خزر و میانکاله آسیب وارد می‌کنند، تاکید کرد: به علت زیاد بودن موارد صید غیرقانونی در منطقه، دستگاه‌های متولی دیگر همچون گذشته پرونده‌ای برای صیادان غیرقانونی تشکیل نمی‌دهند و تنها به ضبط وسایل صید و شکار آنها بسنده می‌کنند. باید مانند گذشته نسبت به شکار و صید غیرقانونی سختگیری فراوانی شود. باید حراست شیلات دست به کار شود و با صیادان غیرمجاز برخورد جدی کند. این تنها راه نجات گونه‌های آبزی در خطر در دریای خزر و میانکاله است.


منبع: ایسنا


برچسب ها: ماهی خزر