طبیعت گردی کم‌خرج!
بودجه ۱۴۰۱ لایحه بودجه 1401 بورس تهران بورس ارز ترجیحی ارز 4200 تومانی ارز بازار ارز نرخ ارز مبارزه با قاچاق
کد خبر: ۳۸۲۵

طبیعت گردی کم‌خرج!

از آنجا که اقامت، پرخرج‌ترین بخش سفر است بسیاری از گردشگران به چادر پناه می‌برند. این شیوه اقامت مختص طبیعت‌گردها نیست بلکه مسافران شهرهای بزرگ و توریستی هم در اماکن خاصی چادر می‌زنند.
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۴ - ۰۵ اسفند ۱۳۹۳

بهترین‌ها: از آنجا که اقامت، پرخرج‌ترین بخش سفر است بسیاری از گردشگران به چادر پناه می‌برند. این شیوه اقامت مختص طبیعت‌گردها نیست بلکه مسافران شهرهای بزرگ و توریستی هم در اماکن خاصی چادر می‌زنند.


طبیعت گردی کم‌خرج!

در اکثر شهرهای بزرگ و تاریخی چادر زدن در میدان‌ها و بلوارها ممنوع شده است اما در برخی جاها نیز مکان‌های مخصوصی را به این کار اختصاص داده‌اند. این محدودیت مختص شهرها نیست بلکه در طبیعت هم نمی‌شود هر جایی چادر زد. در عمق دره‌ها، در مسیر سیلاب‌ها و در نزدیکی رودها، در شیب‌های تند، نزدیک آتش، در معرض وزش شدید باد و جایی که حیوانات و حشرات خطرناک وجود دارند، برای حفظ سلامت خود و همراهان خود نباید چادر زد.

برای چادر زدن به خاطر بسپارید که اگر تعداد چادرها بیش از یکی است بهتر است نزدیک هم به پا شوند و اگر بیش از چهارتاست در صورتی که زمین مسطح باشد و شرایط محیطی اجازه دهد بهتر است کمپ به شکل دایره باشد تا هم‌نمای زیباتری داشته و هم حفاظت از آن آسان‌‌تر شود همچنین با این روش می‌توان آتش را با حفظ احتیاط در مرکز دایره روشن کرد.

پیش از برپا کردن چادر باید زیر آن را صاف کنید و زیرانداز پلاستیکی حتما زیر چادر پهن کنید. اگر احتمال باران می‌رود دور چادر حاشیه باریکی با یک بیلچه کوچک بکنید با این روش می‌توانید آب را به راهی که می‌خواهید هدایت کنید.

نکته:
زیپ در چادر باید همیشه بسته باشد تا حشره و جانور نتواند وارد آن شود و هنگام خواب هیچ چیز حتی کفش نباید خارج از چادر باشد چون ممکن است جانوران را به سمت چادر بکشد. برای روشن کردن فضای داخل چادر فقط از چراغ قوه استفاده کنید و از روشن‌‌کردن هر نوع وسیله‌ای که آتش دارد، بپرهیزید. کشیدن سیگار داخل چادر را هم فراموش کنید زیرا الیاف چادر به شدت قابل احتراقند.


منبع: خبرگزاری میراث فرهنگی