سه‌بعدی ایرانگردی کنید!
بودجه ۱۴۰۱ لایحه بودجه 1401 بورس تهران بورس ارز ترجیحی ارز 4200 تومانی ارز بازار ارز نرخ ارز مبارزه با قاچاق
کد خبر: ۳۸۳۳

سه‌بعدی ایرانگردی کنید!

طرح "سیرو" که از آیه سیرو فی الارض قرآن گرفته شده است با هدف نمایش اماکن دیدنی ایران به صورت سه بعدی طراحی شده است که به کمک یک عینک ویژه می توانید این اماکن را به صورت سه بعدی مشاهده کنید. این دستاورد، در پنجمین نمایشگاه و جشنواره ملی علم تا عمل به عنوان طرح برگزیده ارائه شده است.
تاریخ انتشار: ۱۷:۳۹ - ۰۵ اسفند ۱۳۹۳
بهترین‌ها: طرح "سیرو" که از آیه سیرو فی الارض قرآن گرفته شده است با هدف نمایش اماکن دیدنی ایران به صورت سه بعدی طراحی شده است که به کمک یک عینک ویژه می توانید این اماکن را به صورت سه بعدی مشاهده کنید. این دستاورد، در پنجمین نمایشگاه و جشنواره ملی علم تا عمل به عنوان طرح برگزیده ارائه شده است. 

این طرح که با عنوان کلای سامانه بازدید مجازی و راهنمای بازدید مجازی طراحی شده است اماکن گردشگری را به صورت دوبعدی و سه بعدی به مدل تبدیل می کند که به راحتی با استفاده از عینک های ویژه می توانید هر مکان گردگری در ایران که مدنظر دارید را تماشا کنید. 
آرمین احمدی مدیر عامل شرکت آگیرا در خصوص این طرح کلان ملی گفت: به طور مثال موزه استاد انتظامی را هم به صورت دوبعدی در آورده ایم و به راحتی با استفاده از عینک می توان موزه را به صورت کامل مشاهده کرد. 

وی در خصوص نحوه طراحی این شو روم ها (show rooms)، گفت: در ابتدا یک طراحی سه بعدی از اماکن مورد نظر انجام می شود است یعنی از اماکن مختلف به صوت سه بعدی عکاسی و از کل فضا مدل سازی می شود و سپس به کمک عینک های طراحی شده به نمایش گذاشته می شود به گونه ای که فرد مورد نظر می تواند دست خود را در صفحه ببیند و مکان مورد نظر خود را با اشاره انگشت انتخاب کند. 

براساس این گزارش، قرار بر این است که این طرح در قالب ایستگاه بازدید مجازی ایران این در شهرهای مختلف دنیا نصب و به شکل یک اتاقک نمایش در نقاط مختلف ایران کار گذاشته شود. 

طرح مورد نظر در صورت امکان در شهرهای بزرگ دنیا مانند چین و ترکیه نیز برای نمایش و معرفی دیدنی های ایران در محل هایی مانند میادین اصلی، فرودگاه ها یا سفارتخانه ها نصب خواهد شد.

 پنجمین نمایشگاه و جشنواره ملی علم تا عمل، به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تا 5 اسفندماه 1393 در مصلی بزرگ امام خمینی(ره) تهران برپاست.

منبع: خبرگزاری میراث فرهنگی