بازیگری در لباس روحانیت (1)
بودجه ۱۴۰۱ لایحه بودجه 1401 بورس تهران بورس ارز ترجیحی ارز 4200 تومانی ارز بازار ارز نرخ ارز مبارزه با قاچاق
کد خبر: ۴۰۰۴
پرونده ای برای همه ی بازیگرانی که نقش روحانی را ایفا کرده اند

بازیگری در لباس روحانیت (1)

خیلی‌ها عقیده دارند در سینما و تلویزیون‌مان آن‌طور كه باید به جایگاه روحانیون توجه نشده و این قشر خاص به حق خود در این دو مدیوم نرسیدند.
تاریخ انتشار: ۲۰:۰۳ - ۰۸ اسفند ۱۳۹۳
بهترین‌ها:  خیلی‌ها عقیده دارند در سینما و تلویزیون‌مان آن‌طور كه باید به جایگاه روحانیون توجه نشده و این قشر خاص به حق خود در این دو مدیوم نرسیدند. این شب‌ها اما سریال «پرده‌نشین» به كارگردانی بهروز شعیبی دغدغه‌های طلبه‌های جوان و نگاه روحانیان به جامعه را به صورت جزئی مطرح کرده و مورد تحلیل قرار داده است اما نکته این سریال حضور فرهاد آئیش و هومن برق‌نورد در نقش روحانی است که ایفای این نقش توسط آنها بسیار دلنشین از کار در‌آمده است و این سریال با استقبال مخاطبان مواجه شده و نشان می‌دهد می‌توان با پرداختی درست توجه مردم را به این سمت و سو جلب كرد. در ادامه با همین بهانه نگاهی داریم به بازیگرانی كه توانستند در نقش روحانی در سینما و تلویزیون ظاهر شوند.

درسریال پرده نشین دو بازیگر که به ایفای نقش های طنز شناخته می‌شوند، برای اولین بار  درنقش روحانی ظاهر شده اند

/بازیگری در لباس روحانیت (1)

محمدرضا گلزار/ توفیق اجباری

/بازیگری در لباس روحانیت (1)

سوپراستار  سینمای ایران هم یك‌بار تجربه پوشیدن لباس روحانیت در فیلم «توفیق‌اجباری» را داشت و ابتدای فیلم نقش كوتاهی را در این ردا تجربه كرد.  او البته نقش یک بازیگر را داشت که به فراخور قصه چنین لباسی پوشیده بود اما دیدن محمدرضا گلزار در لباس روحانیت یکی از عوامل به چشم آمدن فیلم توفیق اجباری بود.

حامد بهداد / كیمیا و خاك

/بازیگری در لباس روحانیت (1)

در زمان نمایش این فیلم به كارگردانی عباس رافعی خیلی‌ها دوست داشتند ببینند ستاره سینما چطور از پس بازی در نقش روحانی برآمده است. هرچند فیلم نه در اكران عمومی و نه در نمایش عمومی‌اش دیده نشد اما بازی‌ حامد بهداد در این فیلم به چشم آمد و نشان داد آقای بازیگر می تواند در هر قالبی ایفای نقش کند.

فرهاد اصلانی /  یه حبه‌قند
فرهاد اصلانی هم مثل عبدی جزو آن بازیگرانی است كه دوست دارد همیشه نقش‌های متفاوت و گریم‌های مختلفی را تجربه كند. یكی از نقش‌هایی كه با بازی او در ذهن سینمادوستان ثبت شده روحانی بود كه در فیلم رضا میركریمی نقش آن را بازی كرد. اصلانی برای درآمدن این نقش تلاش زیادی كرد تا جایی كه خودش در مصاحبه‌ای گفت: «روحانی طبقه موثر جامعه معاصر ما در ایران است كه سینما هم باید به آن توجه و روی آن كار كند. در این زمینه هم میركریمی‌ پیش‌قراول بوده است با ساخت فیلم زیر نور ماه و بعد فیلم‌های دیگری ساخته شد مثل مارمولك و طلا و مس.

/بازیگری در لباس روحانیت (1)

نگاه میركریمی ‌به روحانی یك نگاه واقعی است نه نگاه تلویزیون كه بین جامعه و روحانی انگار فاصله‌ای می‌گذارد. میركریمی ‌طبقه روحانی را خوب می‌شناسد. روحانیونی در فیلم او پای‌شان روی زمین است و دغدغه‌هایی از جنس روزمرگی ما دارند. من برای ساختن این نقش تا قم رفتم. بارها هم رفتم و حتی لباسم را خودم بردم جایی كه خیاطش برای سیاسیون لباس می‌دوزد، لباسم را دوخت؛ یعنی بازی كردن این نقش برایم مهم بود.»

محمدرضا فروتن / طبقه حساس

/بازیگری در لباس روحانیت (1)

خیلی‌ها بر این عقیده بودند كه فروتن با نقش متفاوتش در «طبقه حساس» توجه‌ها را دوباره به خود معطوف كرد. او در قالب نقشی كوتاه اما تاثیرگذار در لباس روحانیت جلوی دوربین كمال تبریزی رفت و نقش هم به‌طور عجیبی به او نشست. گریم خوب او هم البته این میزان تاثیرگذاری را بیشتر کرده بود.

عبدالرضا اكبری/  فرزند صبح

/بازیگری در لباس روحانیت (1)

عبدالرضا اكبری قطعا یكی از نقش‌های مهم كارنامه‌اش را نقشش در «فرزند صبح» می‌داند؛ زمانی كه پس از تست‌های فراوان و پشت سر گذاشتن گزینه‌های قدرتمندی مثل جمشید هاشم‌پور توانست نقش امام(ره) را بازی كند. گریم ویژه او در این فیلم در ذهن اهالی رسانه و سینماگرانی كه موفق به تماشای دستپخت افخمی در جشنواره فجر شدند، ثبت شده است.

محمدرضا شریفی‌نیا /  صندلی خالی و فرزند صبح

/بازیگری در لباس روحانیت (1)

شریفی‌نیا یك‌بار در فیلم سامان استركی با نام صندلی خالی نقش روحانی را تجربه كرد و یك‌بار هم در فیلم جنجالی و پرحاشیه «فرزند صبح» به كارگردانی بهروز افخمی. نقش او در دومی خبرساز‌تر شد چراكه در آن فیلم كه هنوز رنگ پرده را به خود ندیده بود ایفاگر نقش سیداحمد خمینی فرزند امام‌خمینی (ره) بود.

اكبرعبدی/  رسوایی
نقش‌های متفاوت در كارنامه اكبر عبدی به وفور دیده می‌شود كه یكی از آنها نقشی است كه روبه‌روی دوربین مسعود ده‌نمكی ایفاگر آن بود؛ البته نه در «اخراجی ها» كه در «رسوایی»! خود عبدی همان زمان در گفت‌وگویی درباره این تجربه‌اش عنوان كرده بود: «من اولین‌بار است كه در نقش یك روحانی بازی می‌كنم؛ اصلا به نوعی برای اولین‌بار بود كه نقشی جدی بازی می‌كردم. البته فیلم‌هایی مثل «هنرپیشه»، «مادر»، «ریحانه» و «در آرزوی ازدواج» هم بوده‌اند، ولی هیچ‌كدام به اندازه این نقش، جدی و تخصصی نبوده است.

/بازیگری در لباس روحانیت (1)

كلا جنس این كاراكتر به گونه‌ای است كه اصلا شوخی كردن با این گریم، با این تیپ و با این لباس، هیچ كمكی به كار نمی‌كند. این نقش هرقدر جدی‌تر، عارفانه‌تر و دقیق‌تر باشد، قابل باورتر خواهد بود. خوشبختانه همه عوامل به همین نكته دقت داشتند و كمك كردند.» برای این نقش كه در نهایت برای عبدی شد بازیگران دیگری مثل محمدرضا شریفی‌نیا، حسام‌ نواب‌صفوی، محمد صادقی و... هم تست گریم شدند اما در روزهای آخر اكبر عبدی بود كه توانست «حاج‌ یوسف» ده‌نمكی شود.

افشین هاشمی /  خیلی دور خیلی نزدیك

/بازیگری در لباس روحانیت (1)

دیده شدن افشین هاشمی با همین فیلم اتفاق افتاد. او در فیلم رضا میركریمی نقش یك روحانی با لهجه یزدی را بازی كرد كه بسیار مورد توجه واقع شد. روحانی كه در این فیلم رضا میركریمی دیده شد یكی از متفاوت‌ترین روحانیونی است كه در سینما دیدیم و بازی زنده و پراكت افشین هاشمی و البته لهجه درستی كه دارد باعث شد راه بازیگری او در سینما همچون تئاتر هموار شود.

مهران رجبی/  زیر نور ماه، بچه‌های مدرسه همت و طلا و مس

/بازیگری در لباس روحانیت (1)

برای میركریمی روحانی نقش ویژه‌ای دارد و به نوعی در اغلب آثارش به شكلی از آنها یاد كرده است. این كارگردان در فیلم «زیر نور ماه» هم به زندگی روحانیون پرداخته و در آنجا هم نقش اصلی روحانی بود که مهران رجبی در قالب چنین نقشی جلوی دوربین رفت. رجبی یك‌بار دیگر نیز در مجموعه «بچه‌های مدرسه همت» ایفاگر چنین نقشی بود و بار سوم در فیلم «طلا و مس» نقش كوتاهی در لباس روحانیت داشت.

پرویز پرستویی /  مارمولك

/بازیگری در لباس روحانیت (1)

وقتی بخواهیم نام بازیگرانی كه در نقش روحانی در سینما و تلویزیون ظاهر شدند را به صف كنیم، قطعا پرویز پرستویی از اولین نام‌هایی است که به ذهن‌مان می‌آید. بازی درخشان او در نقش روحانی فیلم «مارمولك» ساخته پرسروصدای كمال تبریزی هیچ‌گاه از حافظه مردم پاك نخواهد شد. او در این فیلم نقش یك روحانی را ایفا کرد كه روحانی نبود و مجبور به پوشیدن این لباس شده بود. به دلیل بازی خیره‌كننده پرستویی در این نقش، رضا مارمولك جزو نقش‌های متفاوت كارنامه او و سینمای ایران شد.

ادامه دارد ...

منبع: بیتوته
برچسب ها: روحانیت بازیگری