نکاتی درباره نحوه درست کردن چای
کد خبر: ۶۲۹۹

نکاتی درباره نحوه درست کردن چای

اگر به نوشیدن چای علاقه دارید، اگر رنگ و عطر و بوی چای برایتان مهم است و به خوش طعمی آن اهمیت می دهید، این نکات را آویزه گوشتان کنید:
تاریخ انتشار: ۱۷:۳۶ - ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۵
بهترین ها: از قرار دادن چای خشک در محیط مرطوب خودداری کنید. این کار موجب کپک زدن و بدطعم شدن چای می شود.

برای خوش عطر شدن چای تان درون ظرف چای خشک یک چوب دارچین یا یکی دو دانه هل قرار دهید.

چای خشک حساسیت زیادی نسبت به نور و رطوبت دارد و عطر، طعم و رنگ خود را از دست می دهد. سعی کنید چای را درون ظروف تیره نگهداری کنید.اگر از چای کیسه ای استفاده می کنید حتما پس از باز کردن بسته بندی آن را درون کیسه پلاستیکی قرار داده و از آلودگی و گرد و غبار دور نگاه دارید.

هرگز ظرف سیر، سرکه یا ترشی را در کنار ظرف چای خشک قرار ندهید زیرا چای به سرعت بوی موادغذایی را به خود جذب می کند.

از نگهداری بسته چای یا ظرف چای در نزدیک اجاق گاز یا هر وسیله گرمایشی دیگر خودداری کنید. گرما روی مزه و رنگ چای تاثیر می گذارد.

در صورتی که می توانید از چای های ارگانیک استفاده کنید. این نوع چای را پیش از دم کردن با آب سرد بشویید.

چای مرغوب معمولا  ۳ تا ۴ دقیقه بعد از آنکه روی حرارت قرار گرفت، دم می آید اما باید توجه داشته باشید که روش تهیه انواع مختلف چای را باید روی بسته بندی آن مطالعه کرد چرا که برخی از چای ها به دلیل ویژگی ای که دارند در مدت زمان بیشتر دم می شوند.

برای تهیه آب جوش همیشه سعی کنید آب سرد به کتری اضافه کنید چون اضافه کردن آب گرم موجب می شود ذرات معلق موجود در کتری در آب شناور شود و این مسئله موجب کدر شدن چای که از این آب می ریزید، می شود.

اگر بسته چای را باز می کنید و مقداری از آن را در ظرف می ریزید باید بخش باقی مانده را در یک ظرف تیره و فلزی رنگ نگهداری کرده و از نگهداری چای باز برای مدت زمان طولانی پرهیز کنید چون به مرور کیفیت و عطر چای تحت تاثیر قرار می گیرد.اگر دوست دارید چای تان عطر و بوی خوراکی ها و گیاهان دارویی خوش عطر را بگیرید می توانید ظرف چای خود را در کنار گل سرخ یا گل یاسمن و حتی گل بهار نارنج قرار دهید تا به با جذب عطر این گیاهان توسط چای خشک آن را به شیوه ای طبیعی معطر کنید.

برای تهیه آیس تی کافی است  نصف لیوان آب داغی که جوشیده باشد را روی چای طعم دار بریزید و آن را به مدت ۵ تا ۶ دقیقه در همین حالت قرار دهید. سپس نصف لیوان آب سرد را با یک قطعه یخ و یک قاشق چای خوری آب لیمو به آن اضافه کنید تا آیس تی آماده شود.

منیع: آکاایران